What is Cosmetic Dentistry?

Aesthetically, the visual outlook of the gums is as important as the appearance of the teeth. No matter how beautiful the appearance of teeth or prostheses, they lose their importance in the presence of aesthetically deficient gums. It is very important that these structures, which form a frame for the teeth together with the lips, are visually pleasing.

Edema, bruising and bleeding gums due to dental stones and gingivitis are the most common problems. In the follow-up checks of the treatment administered by the physician, the patient should pay attention to oral hygiene. With the developing technology, the use of laser in these treatments shortens the treatment process and reduces its recurrence. With the use of laser after mechanical cleaning, bacteria that cause pocket formation are easily cleaned.

Diş taşlarına ve diş eti iltihabına bağlı oluşan ödem, morarma, kanamalı diş etleri en sık karşılaşılan problemlerdendir. Hekim tarafından uygulanan tedavi takibinde, hastanın oral hijyenine dikkat etmesi gerekir. Gelişen teknolojiyle beraber, bu tedavilerde lazer kullanımı tedavi sürecini kısaltmakta ve tekrarlamasını azaltmaktadır. Mekanik temizliğin ardınan lazer kullanımı ile cep oluşumuna yol açan bakteriler rahatlıkla temizlenir.

“Gummy Smile” olarak adlandırdığımız, gülümseme esnasında diş etlerinin normalden fazla görünmesi durumu lazer ile çözüm bulabilir. Gülümseme hattı belirlenir ve mümkün olan ideal koşullarda diş etlerindeki fazlalıklara müdahale edilir. Bu işlem lazer uygulaması sayesinde neredeyse hiç kanama olmadan ve ağrı hissedilmeden kolaylıkla yapılır. İşlemin hem cerrahisi hem de sonrasında hastanın konforu neredeyse hiç etkilenmez. Ayrıca bu yöntemle iyileşme süresi oldukça kısalmaktadır.

Yaşla beraber veya diş eti problemlerine bağlı, diş etinde çekilmeler meydana gelebilir. Buradaki görsel açıdan en büyük problem, dişlerin arasındaki siyah boşluklardır. Çekilmeye bağlı dişlerin uzamış gibi görünmesi de estetik açıdan oldukça olumsuz bir durumdur. Bu gibi durumlarda diş eti eklemesi yaparak bu boşluklar kapatılabilir.  Gelişen cerrahi teknikler, sağlık ve estetik anlamda başarı şansını arttırmaktadır.

Esmer bireylerdeki melanin pigmentasyonu diş etinin rengini koyulaştırmaktadır. Bu koyulaşmanın diğer sebebi de sigara kullanımıdır. Diş etindeki bu renklenmeler, tek seansta lazer tedavisiyle rahatlıkla giderilmektedir.