DİŞ ETİ ESTETİĞİ

Diş Eti Estetiği Nedir?

Estetik açıdan diş etinin görselliği, en az dişlerin görüntüsü kadar önemlidir. Dişlerin veya protezlerin görünümü ne kadar güzel olursa olsun, bunlar estetik açıdan yetersiz diş etlerinin varlığında önemini kaybeder. Dudaklarla birlikte dişlere adeta çerçeve oluşturan bu yapıların,  görsel olarak tatmin edici olması çok mühimdir.

Diş taşlarına ve diş eti iltihabına bağlı oluşan ödem, morarma, kanamalı diş etleri en sık karşılaşılan problemlerdendir. Hekim tarafından uygulanan tedavi takibinde, hastanın oral hijyenine dikkat etmesi gerekir. Gelişen teknolojiyle beraber, bu tedavilerde lazer kullanımı tedavi sürecini kısaltmakta ve tekrarlamasını azaltmaktadır. Mekanik temizliğin ardınan lazer kullanımı ile cep oluşumuna yol açan bakteriler rahatlıkla temizlenir.

“Gummy Smile” olarak adlandırdığımız, gülümseme esnasında diş etlerinin normalden fazla görünmesi durumu lazer ile çözüm bulabilir. Gülümseme hattı belirlenir ve mümkün olan ideal koşullarda diş etlerindeki fazlalıklara müdahale edilir. Bu işlem lazer uygulaması sayesinde neredeyse hiç kanama olmadan ve ağrı hissedilmeden kolaylıkla yapılır. İşlemin hem cerrahisi hem de sonrasında hastanın konforu neredeyse hiç etkilenmez. Ayrıca bu yöntemle iyileşme süresi oldukça kısalmaktadır.

Yaşla beraber veya diş eti problemlerine bağlı, diş etinde çekilmeler meydana gelebilir. Buradaki görsel açıdan en büyük problem, dişlerin arasındaki siyah boşluklardır. Çekilmeye bağlı dişlerin uzamış gibi görünmesi de estetik açıdan oldukça olumsuz bir durumdur. Bu gibi durumlarda diş eti eklemesi yaparak bu boşluklar kapatılabilir.  Gelişen cerrahi teknikler, sağlık ve estetik anlamda başarı şansını arttırmaktadır.

Esmer bireylerdeki melanin pigmentasyonu diş etinin rengini koyulaştırmaktadır. Bu koyulaşmanın diğer sebebi de sigara kullanımıdır. Diş etindeki bu renklenmeler, tek seansta lazer tedavisiyle rahatlıkla giderilmektedir.