INVISALIGN

INVISALIGN TEDAVİSİ NEDİR?

Invisalign sisteminde dişlerinizi düzeltmek için sizin ağzınıza özel olarak hazırlanmış düzeltici plaklar kullanılır. Ortodontik tedavilerde gelinen en son teknolojilerden biri olan Invisalign, size özel yapılmış şeffaf plaklar  ile dişlerinizi düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavidir. Bu plaklar yumuşak, rahat ve tamamen şeffaf olup dişlerinizin üzerine oturtulur. Bu plakları takmanız sonucunda dişleriniz yavaş yavaş ortodontistinizin planladığı yere yerleştirilir. Telsiz ortodontik tedavi fırsatını sunan invisalign’ın en önemli tercih edilme nedeni, dişlerinizin çapraşıklığını düzeltirken dişlerinizi tedavi ettirdiğinizi kimse anlamayacaktır.

DİŞ TELİ OLMADAN DİŞLER NASIL HAREKET EDİYOR?

Doktorunuz ağzınızdan ölçü alacak ve bu ölçüler CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılacaktır. Sanal ortama aktarılmış olan dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir. Dişlerinizi bilgisayarda düzeltip, istediğiniz şekli 3 boyutlu yazıcıdan çıkardıktan sonra üzerine esnek şeffaf plak basarak invisalign plakları üretilir. Her bir plak 0.05 mm’ lik hareket yaratır ve bu düzelen plağı dişlerinize geçirdiğinizde dişler de bu plağın içine girmeye zorlanarak dişlerin hareketi sağlanır ve böylece dişler her plak değişiminde biraz daha hareket eder. Plaklar 15 gün boyunca takılır ve sonrasında diğer plağa geçilir.

INVISALIGN TEDAVİM ÖNCESİNDE TEDAVİ SONUNU GÖREBİLECEK MİYİM?

Evet. Tedavi planınız sanal ortamda oluşturulduktan sonra tedavi sonunu üç boyutlu olarak görebilirsiniz. Hasta ve hekim tedavi sonunda dişlerin nasıl olacağını üç boyutlu modellerde görerek üretim onayı verirler. Böylece size özel gülümseme tasarımını hekiminizle beraber yapabilirsiniz. Tedavi sonunda istemediğiniz bir sonuçla veya sürprizle karşılaşmaz ve hayal kırıklığına uğramazsınız.

HERKES INVİSALİGN YAPTIRABİLİR Mİ?

Hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Fakat Invisalign tedavisine uygun olup olmadığınız ancak doktorunuzun muayenesi sonucunda netleşir.

PEKİ ÇOCUĞUM KAÇ YAŞINA GELDİĞİNDE INVİSALİGN TEDAVİSİ GÖREBİLİR?

Çocuğunuz bütün süt dişlerini düşürmüş ve en azından 2. büyük azı dişlerinin kısmi olarak sürmüş olması gerekmektedir. Bu da ortalama 12 yaş civarına denk gelmektedir.

INVISALIGN İÇİN YAŞ SINIRI VAR MIDIR?

Invisalign, hem gençlere hem de yetişkinlere rahatlıkla uygulanabilir. 12 yaşından 80 yaşına kadar rahatlıkla takılabilir.

DİŞLERİM ÇOK ÇAPRAŞIK ACABA BENİM DİŞLERİMİ DE DÜZELTEBİLİR Mİ? HER DİŞE YAPILIR MI?

Dişlerin çok çapraşık olması tedavinin sonuç vermeyeceği anlamına gelmez, ciddi çapraşıklık problemlerinde kullanılabilir ancak invisalign tedavisinin yapamadığı birkaç spesifik diş hareketi vardır. Bunun için mutlaka deneyimli bir Ortodonti uzmanının muayenesine ihtiyaç vardır.

ÖLÇÜ ALINDIKTAN SONRA KAÇ HAFTADA PLAKLAR GELİYOR?

Ölçülerin yurt dışına gitmesi, ideal tedavi planı kararlaştırılması ve üretim aşaması yaklaşık 5-6 haftalık bir süreçtir.

KAÇ PLAK TAKMALIYIM? PLAKLARI GÜNDE KAÇ SAAT TAKACAĞIM?

Dişlerin çapraşıklıklarına ve istenilen diş hareket miktarına göre tedavi süresi ve kullanılacak plak sayısı değişmektedir. Her bir şeffaf plak dişleri 0,25-0,5 mm kadar düzeltmekte ve 14 gün boyunca günde 20-22 saat takılması gerekmektedir, ikinci haftanın sonunda dişler plağın şeklini alır ve üzerinde bir miktar daha düzeltme yapılmış olan ikinci plağa geçilir ve 14 gün boyunca dişler yeni plağın şeklini alır, böylece bir dizi plak kullanımını takiben dişler düzelir.

INVISALIGN TEDAVİSİNİN EN BÜYÜK AVANTAJI NEDİR?

Şeffaf plaklar ile tedavi geleneksel braketleme yöntemlerine göre daha konforludur, ağız içinde herhangi bir tel veya metal parçası olmadığı için batma ve yara oluşumu olmaz, tedavi geleneksel tel tedavisine göre daha ağrısızdır. Konuşmaya olumsuz bir etkisi yoktur, sunumlarda toplantılarda çıkartmaya gerek kalmaz.

Invisalign’in en önemli özelliği, günlük yaşamınızı olumsuz anlamda kesinlikle etkilemiyor olmasıdır. Öncelikle, Invisalign ağzınızda hemen hemen hiç görünmez ve tedavi süresince istediğiniz gibi gülmeye devam edebilirsiniz.Plaklarınızı yemek yerken, bir şey içerken ya da diş fırçalarken kolayca çıkartabilir, dilediğiniz yemeği yiyebilirsiniz.Tedavi metalsiz yapıldığı, yumuşak plaklar kullanıldığı için diş ve diş etlerinizi rahatsız edecek bir durum yaşamazsınız.

Braketlerden farklı olarak yemek sırasında istediğiniz gibi çıkartabilirsiniz. İstediğiniz zaman dişlerinizi fırçalayabilir ve diş ipi kullanabilirsiniz.

Doktordaki randevu süreniz de herhangi bir tel ayarlaması , değişimi olmayacağı için kısa sürecektir. Invisalign tedavisine başlamadan önce tedavi sonunda dişlerinizin nasıl olacağını da görebilirsiniz.

Invisalign, hem gençlere hem de yetişkinlere rahatlıkla uygulanabilir.

INVISALIGN TEDAVİSİNDE AĞRIM OLUR MU?

Dişlerin hareket edebilmesi için bir kuvvet uygulanması gerekmektedir. Şeffaf plakları ilk defa taktığınızda bir baskı hissedeceksiniz. Dişleriniz bu baskıya kısa bir süre sonra adapte olacaktır.

INVISALIGN TEDAVİMDE ORTODONTİ KONTROLLERİM NE SIKLIKTA OLACAK?

Kontrolleriniz ortalama 6-8 haftada bir olacaktır. Bu süre tedavi planına göre bazen 2-3 aya çıkabilmektedir. Şeffaf plaklar  normal şartlarda 15 günde bir değiştirilirdi. Yapılan yeni çalışmalara göre plaklar artık haftada bir değiştirilerek tedavi sürenizde kısalma meydana gelmiştir. Örneğin tedaviniz için 20 plak üretilmiş ise tedaviniz daha önceleri 10 ay sürecekken artık 5 aylık bir süreye denk gelecektir. Kontrol seansları geleneksel tedavi yöntemlerine göre daha azdır, böylece yurt dışından gelen hastalar için büyük avantaj oluşturmaktadır.

ŞEFFAF PLAKLARI GÜNDE KAÇ SAAT  TAKMAM LAZIM?

Şeffaf plakları günde ortalama 20-22 saat takmanız gerekir. Sadece yemek yerken ve önemli bir durumda en fazla 1-2 saat süre zarfında çıkartmanız önerilmektedir.

SU VEYA ÇAY İÇERKEN ŞEFFAF PLAKLARIMI ÇIKARMAM GEREKİR Mİ?

Su gibi normal sıcaklıktaki şekersiz içecekleri içerken çıkarmanıza gerek yoktur. Fakat çay gibi sıcak ve şeker içeren şeyler içerken çıkarmanız önerilir. Invisalign plakları thermoplastik olduğundan sıcakta deforme olabilir.

INVISALIGN PLAKLARI AĞZIMDA İKEN FARK EDİLİR Mİ?

Invisalign plaklarının en önemli özelliği neredeyse tamamen görünmez olmasıdır. Sizden başka kimse şeffaf plak taktığınızı fark edemez.

INVISALIGN PLAKLARI KONUŞMAMI ETKİLER Mİ?

Invisalign plakları konuşma bozukluğuna sebep olmaz. Hastalarımız 1-2 günlük alışma dönemini geçirdikten sonra plakların ağızlarında olup olmadığını fark edememektedirler. Eğer bir toplantıda çok uzun süre konuşmanız gerekecekse 1-2 saatliğine invisalign plaklarını çıkartabilirsiniz.

INVISALIGN PLAKLARIMIN TEMİZLİĞİNİ NASIL YAPACAĞIM?

Her akşam invisalign plaklarınızı ılık suyun altında diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca  protez temizleme tableti atılmış suda günde 15 dakika bekletmek temizleyemediğiniz durumlarda faydalı olabilir.

INVISALIGN PLAKLARI KOKU YAPAR MI?

Invisalign plakların ağızdan her çıkartıldığında suya tutulması önerilmektedir, tükürük üzerinde kurumadığı ve günlük temizliği yapıldığı müddetçe hiçbir koku yapmaz.

ÇAY VE SİGARA KULLANIMI ŞEFFAF PLAKLARIMI SARARTIR MI?

Aşırı çay veya sigara kullanımı zamanla plaklarda sararmaya sebep olabilir fakat her plağın 14 gün kullanılması, sararmaya başladığında yeni ve temiz plaklara geçileceği anlamına gelmektedir. Böylece rahatlıkla çay, kahve ve sigara içebilirsiniz. Sabit ortodontik tedavide çok çay kahve veya sigara içiyorsanız her seans diş temizliği ücreti vermeniz gerekecek ve hemen hemen invisalign fiyatına yaklaşacaktır.

NORMAL DİŞ TELİ İLE Mİ YOKSA INVISALIGN (TELSİZ ORTODONTİK TEDAVİ) İLE Mİ TEDAVİ DAHA KISA SÜRER?

Tedavi süresi vakaya göre değişmektedir. Fakat invisalign tedavisinde bilgisayar teknolojisi kullanıldığından hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmaz. Invisalign tedavisinin en önemli özelliği fazla kuvvetler vererek diş hareketlerini yavaşlatmamasıdır. Doğru kullanıldığı zaman tedavi bitiş sürecini net olarak bilmek mümkün olmakla beraber hangi ayda dişleri nasıl görülecek 3 boyutlu olarak görmek mümkündür. Invisalign tedavi süresi normal ortodontik tedavi süresine göre nispeten daha kısa olabilmektedir. Yine hastalarımızda gözlemlediğimiz bir durum olarak şunu söyleyebiliriz invisalign tedavisi yani telsiz ortodontik tedavi görenlerin tedavinin ne zaman biteceği şeklinde bir kaygıları olmamaktadır.

INVISALIGN TEDAVİ ÜCRETLERİ PAHALI MIDIR?

Diğer tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi, şeffaf plaklar ile tedavi ücreti, çapraşıklığın ve tedavinin zorluğuna bağlıdır. Invisalign konforuna ve rahatlığına göre çok pahalı bir yöntem olmamakla beraber, sabit ortodontik tedavilere göre daha maliyetlidir ancak fiyat geleneksel braket tedavilerine yakındır. Tedavi fiyatları, tedaviyi yapacak olan doktor tarafından belirlenmektedir.

INVISALIGN TEDAVİMDEN ÖNCE DOLGU YAPILMASI GEREKİYOR MU?

Evet. Invisalign tedavisine başlamadan önce bütün çürüklerin temizlenmiş olması, diş taşlarının temizlenmiş olması, ağız içindeki tüm bakım işlemlerinin bitmiş olması gerekmektedir. Doktorunuz duruma göre bazen 20 yaş dişlerinizin çekimini invisalign tedavisinden önce isteyebilir. Ölçü alındıktan sonra ağızda herhangi bir işlem uygulanmaz. Köprü, implant gibi protetik işlemler invisalign tedavisi bittikten sonra yapılır.

INVISALIGN ALIGNER’LARINDA PLASTİK MALZEME İMALATINDA KULLANILAN BISPHENOL-A VAR MI?

Invisalign aligner’ları, bebek biberonlarında ve pet şişelerde kullanılan ve birçok sağlık sorununa yol açtığı için, USA ve Avrupa Birliği tarafından kullanımı yasaklanan Bisphenol-A veya fitalat (phthalates) maddelerini kesinlikle içermemektedir. Bu yüzden, Invisalign tedavisini yaşamınızın her döneminde, hamilelik, süt verme dahil güvenle yaptırabilirsiniz.

INVISALIGN PLAKLARIM BİTTİKTEN SONRA HERHANGİ BİR KORUYUCU İŞLEM YAPILIYOR MU?

Invisalign tedaviniz bittikten sonra (bütün ortodontik tedaviler için geçerli) dişlerinizin iç tarafına çok ince koruyucu teller takılır. Bu ince tel kesinlikle dışarıdan görünmez. Dişleriniz de herhangi bir oynama veya geri dönme olmaması için takılır. Süresini ortodontistiniz size açıklayacaktır.

INVISALIGN PLANLAMASINI KİMLER YAPMALI? HER DİŞ HEKİMİ YAPABİLİR Mİ?

Bu tedavide en önemli bölüm planlama bölümüdür, ortodontik tedavi planlaması diğer diş tedavilerine göre çok özel ve farklı bir tedavidir. Bu yüzden bu tedaviyi yapan hekimlerin uzman olması gerekmektedir. Ortodonti uzmanları, 5 senelik diş hekimliği öğrenimi sonrasında yine üniversitelerde uygulanan 4 senelik doktora ve uzmanlık programından mezun olmuş kişilerdir. Yanlış yapılan bir planlama ile istenilen sonuç alınamamakla birlikte şeffaf plakların düzeltemediği noktalarda ortodonti uzmanı tarafından tel takılması gerekliliği doğabilir.

INVISALIGN TEDAVİSİ OLMAYI DÜŞÜNENLER İÇİN :
1) İnvisalign tedavisine nasıl başlayabilirim?

Öncelikle bu hizmeti sağlayan bir ortodontist bulmalısınız. Her ortodontistin bu konuda eğitimi yoktur. Bir çok doktor ücretsiz muayene yapmaktadır.

2) Herhangi bir diş doktoru Invisalign tedavisini yapabilir mi?

Hayır. Bu konuda özel bir sertifikasyon gereklidir.

3) Invisalign tedavime hemen başlayabiliyor muyum?

Ölçülerinizin yurt dışına gönderimi, tedavi planınızın online sistemle oluşturulması ve invisalign plakların üretilip gümrükten geçmesi 1-1,5 ay sürebilir. Bu süre bir dezavantaj gibi gözükse de tedavinin başında tedavinizin sonu (zaman dahil) bellidir.

4) Dişlerimde ağrı olacak mı?

Ortodontik tellerdeki gibi ağrı ve gerginlik olmayacaktır fakat her yeni plakta bir kaç gün süren rahatsızlık olabilir. Bu normaldir ve dişlerinize bir kuvvet geldiğinin göstergesidir.

5) Sadece uyurken taksam yeterli olur mu?

Hayır. Günde en az 20 ile 22 saat arasında takmalısınız.

6) Tedavi sırasında yememem gereken birşey var mı?

Hayır. Herşey serbest. Yemek sırasında çıkaracağınız plağınızı yeniden takmadan önce muhakkak dişlerinizi fırçalayın

7) Konuşmamı etkiler mi?

Ortodontik tellerdeki gibi bir kaç gün bazı harfleri yanlış telaffuz edebilirsiniz. Diliniz alıştıkça bu da kaybolacaktır.

8) İnvisalign tedavisindeyken alkollü içecek içebilir miyim?

Alkoldeki şeker miktarının yüksek olması nedeniyle içseniz bile sonrasında dişlerinizi fırçalamanız ve plaklarınızı temizlemeniz dişlerinizin çürümemesi için gereklidir. Aynı şey şekerli içecekler için de geçerlidir.

9) Sakız çiğneyebilir miyim?

Hayır. Sakız plaklara yapışır.

10) Plaklar uyurken ağzımdan çıkabilir mi?

Konuşurken, uyurken, gülerken plakların ağızdan çıkması çok nadirdir. Çünkü plaklar ağzınıza çok sıkı bir şekilde oturur.

11)Invisalign tedavisi sırasında sigara içebilir miyim?

Ağzınızda plağınız varken sigara içmenizi tavsiye etmiyoruz çünkü plağın rengi değişebilir.

12)Köprü protezi yapılmış dişlerim var tedavi olabilir miyim?

Invisalign tedavisi her dişi tek tek hareket ettirdiği için dişler köprü ile birbiyle bağlantılı olduğu için plakların düzgün etki etmesi zorlaşır

13) Invisalign tedavi ücreti ne kadardır?

Tedavi ücreti tedavinizin zorluğuna süresine bağlı olarak değişebilir. Doktorunuzdan öğreniniz.