PORSELEN LAMİNALAR

Laminate Veneer – Porselen Lamina Diş Kaplama

Laminalar genellikle ön dişlerde uygulanan çok ince porselenlerdir.
Laminate Veneer porselen lamina dişlerin sadece ön yüzeyinden minimum madde kaldırmak suretiyle dişe yapıştırılan porselen yapraklardır.
Çok ince kalınlıktaki bu yapraklar istenen renk boy ve formlarda özel hazırlanmakta ve dişin ön yüzeyine yapıştırılmaktadır.
Bu yöntemde dişten çok az mine dokusu kaldırılır.Bu sebeple yapılabilecek en koruyucu tedavi şeklidir.

Laminate Veneer  çok ince olması metal içermemesi ve ışık geçirgenlik özellikleriyle gerçek dişlerden ayırt edilemeyecek kalitede memnun edici sonuçlar vermektedir.
İşlemin uygulanması çok basit olup kısa sürelidir.Öncelikle hastadan ölçü alınmaktadır.Ve laboratuvarda örnek bir model çalışması yapılır.
Hasta dişler henüz kesilmeden bitiş aşamasını bu model üzerinde görmektedir.Daha sonra ağrısız bir işlem ile dişler prepare edilir.Ana ölçü alındıktan sonra geçici veneer yapıştırılır.Böylece dişlerin dış etkilerden korunması sağlanır.
Laboratuvarda son ölçüye göre model oluşturulur ve porselen laminalar hazırlanır.Özel bir teknikle ve yapıştırıcı resin adı verilen materyal ile dişlere yapıştırılır.Yapıştırma işlemi sonucunda laminaları dişten ayırmak mümkün değildir.Bu yüzden kırılmaya karşı çok dayanıklıdır.
Porselen laminalarda uygun yapıştırma ve porselenin kullanılması ve uzman doktorlarca yapılması kullanım ömrü açısından son derece önemlidir. Bundan sonra hastaların uygulaması gereken iyi bir ağız bakımı sayesinde, uzun yıllar ilk günkü takıldığında olduğu gibi kişilere hizmet edebilir.

Porselen laminate veneer’lerin avantajları nelerdir ve hangi durumlarda kullanılır?

1- Çok az miktarda aşındırmayla ya da hiçbir aşındırmaya ihtiyaç duyulmadan yapılabilir

2- Porselen veneerlerin lekelenmesi zordur ve renk stabiliteleri çok yüksektir.

3- Porselen veneerler, gülüşünüzü kalıcı olarak beyazlatır ve özgüveni geliştirir.

4-  Işık geçirgenliği sayesinde diş minesini taklit edebilir ve doğaldır

5-  Dişler arasındaki boşlukları kapatabilir.

 6- İnce olmalarına rağmen çok dayanaklıdırlar

  7-  Renk stabiliteleri çok iyidir

  8-  Renk seçenekleri mevcuttur

 9-  Diş beyazlatma işlemiyle tedavi edilememiş, antibiyotik ve aşırı miktarda flor kullanımıyla oluşmuş renk değişimlerinde
10 –  Porselen veneerler, dişleri istenilen özelliklere göre uzatabilir ve yeniden şekillendirebili

11-  kırılmış, aşınmış veya şekilsiz dişlerin onarımını sağlar.

12-  Porselen veneerler dis renklenmeleri, kirik, çatlak ve büyük dolguları restore edebilir.

13- Diş eti dokusu veneer porseleni iyi tolere eder, bu nedenle biyouyumlu bir malzemedir

14- ‘Holloywood Gülüşü’ sağlayan porselen veneerlerin rengi istenilen renkte seçilebilir.

15- Porselen veneerler, kronlara kıyasla daha az diş dokusu aşındırması gerektirir.

Porselen Laminaların Ömürleri Ne Kadardır?

Porselen laminalarda bu konuda uzman ve tecrübeli bir hekimin uygun endikasyon, porselen ve materyallerin kullanarak iuygulamadsi onem taşır . Hastanın ağız hijyenine dikkat etmesi ve düzenli kontrollere gelmesiyle çok uzun yıllar ilk günkü gibi kullanabilir.

Porselen Laminalar Kimlere Uygulanabilir?

Diş gıcırdatma gibi parafonksiyonel alışkanlıkları olan, aşırı çene bozuklukları ve diş harabiyeti olan kişiler dışında hemen hemen herkese uygulanabilir.

 Porselen Laminalar Nasıl Yapılır?

Öncelikle gülümseme tasarımı yapılır. Çekilen fotoğraf , videolar ve alınan ölçüler yardımıyla bir ön çalışma yapılır.

Bütün bu tasarım sürecinde hastanın yaşı, cinsiyeti , yüz şekli, dudak formu gibi etkenler değerlendirilir. Alınan ölçüler üzerinden bir prototip hazırlanır ve bu prototip sayesinde hasta, dişine hiçbir müdahale yapılmadan sonucu kendi ağzında görür. Mock up dediğimiz sistem sayesinde , plastik bir materyalle sonucu önceden görmek mümkündür. Hasta sonuç hakkında bilgi sahibi olur. İstekleri göz önünde bulundurularak bir dizayn oluşturulur. Bu sayede dişin son şekline karar verilir.

Ardından diş yüzeyinde gerekli hazırlıklar yapılır. İşlem bitimine kadar hasta geçici dişlerini kullanır. Provalar tamamlanınca diş yapıştırma aşamasına gelinir. Diş dokusuna oldukça güçlü bir şekilde bağlanan yapıştırıcılar ile yapıştırılır. Son düzeltmeler yapılır ve tedavi tamamlanır.

Porselen Laminaların Bakımları Nasıl Yapılır?

Bakımları doğal dişlerin bakımı ile aynıdır. İyi bir ağız bakımı ve düzenli diş hekimi kontrolleriyle uzun bir süre sorunsuz olarak kullanılabilir. Oldukça estetik, doğal ve uzun ömürlü restorasyonlardır.