DİŞ BEYAZLATMA

Kahve ve çay gibi dişte renk ve leke bırakacak yiyecek ve içecek tüketimi ya da sigara içilmesi ile dişlerde meydana gelen sararmalar ve lekelerin oluşumu kişilerde olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Bu sarartı ve lekelerin diş fırçalama ile giderilmesi mümkün olmamaktadır.
Bu nedengiderilmeside diş beyazlatma işlemi günümüz de oldukça popüler ve tercih edilen bir uygulamadır.

Kahve ve çay gibi dişte renk ve leke bırakacak yiyecek ve içecek tüketimi ya da sigara içilmesi ile dişlerde meydana gelen sararmalar ve lekelerin oluşumu kişilerde olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Bu sarartı ve lekelerin diş fırçalama ile giderilmesi mümkün olmamaktadır.
Bu lekelerin giderilmesinde diş beyazlatma işlemi günümüzde oldukça popüler ve tercih edilen bir uygulamadır.

Diş beyazlatma iki yöntem ile uygulanabilir;
Bunlardan birincisi ofis tipi beyazlatma yani hekimin kliniğinde veya muayenehanesinde hastasına sunduğu diş beyazlatma yöntemidir.

Ofis tipi diş beyazlatma dişlerin üzerine uygulanan özel bir solüsyonla diş etleri korunarak yapılan bir uygulamadır. Özel bir ışın kaynağı ile bu lazer olabilir yada yüksek kaynaklı bir ışın kaynağı olabilir hekimin tercihine bağlıdır. Bu ışın kaynağı ile dişlerin beyazlatılma işlemidir.

Bu uygulama yaklaşık 45 dakika ile 1 saat kadar sürer . Bazı kişilerde birden fazla seans yapmak gerekebilir.
Ofis tipi diş beyazlatma işleminin sonunda kişinin dişleri birkaç ton daha beyaz hale gelmektedir.

Diş beyazlatma, özel solüsyonlarla ve özel tekniklerle dişin içinde olan lekelenmeleri giderme yöntemidir. Yani diş temizleme ile diş beyazlatma tamamen farklı tedavilerdir.
Diş temizleme, dişin üzerinde varolan lekeleri çıkartmak için yapılır.
Diş beyazlatma, seneler boyunca veya genetik olarak dişi sarı olan bireylerde dişin içindeki sarartan malzemeleri çıkartma işlemidir.

Diş beyazlatma da ikinci yöntem, ev tipi diş beyazlatma yöntemidir.

Ev tipi beyazlatma yönteminde hekim öncelikle kişi ile oturup bir değerlendirme ve dişlerin beyazlatmaya uygun olup olmadığını o seans değerlendirmiş olur. Kişiden özel bir ölçü alınır, bu ölçüye göre tam ağza oturan dişine ve diş etlerine taşmayan bir plak hazırlanır.Bu plakla beraber evde kullanacağı hekimin belirleyeceği özel bir marka kullanılır burada önemli konu şudur düzgün ve kaliteli bir marka kullanmak türk diş hekimliği birliği ve dünya gıda enstitüsü onaylı bir marka olmalıdır.Yani dişlerinizi beyazlatmak için kesinlikle marketlerden yada dışarıdan aldığınız ürünleri kullanmayın. Başta bu ürünler dişleri beyazlatıyor görünsede dişlere zarar vermektedir.

Ev tipi beyazlatmada hazırlanan özel plaklar sayesinde hekim hastaya nasıl kullanması gerektiğini detaylı bir şekilde anlatmaktadır. Yaklaşık günde 3-4 saat hazırlanan plağı takarak birkaç günde dişler daha beyaz hale geliyor.

Ev tipi diş beyazlatma ile ofis tipi diş beyazlatma sistemi arasında aslında çok büyük bir fark yoktur. Sadece süre farkları vardır.Bu sebeple hastanın hangi yöntem ile diş beyazlatma işlemini yapmak isteyeceğine karar vermesi gerekir. Bazı kişilerin alışkanlıklarına görede karar verilebilir. Örneğin kişi çok fazla kahve, çay ve sigara kullanıyorsa, bu alışkanlıklarına sahip kişilerin daha fazla diş beyazlatma ihtiyacı ollacaktır bu sebeple ev tipi diş beyazlatma yöntemini tercih edebilir. Kişinin kullanım alışkanlıklara bağlı karar vermek gerekir.

Diş beyazlatma için dışarıdan kesinlikle bilmediğiniz ürünler (karbonat, çamaşır suyu vb. gibi) yada yöntemler kullanılmamalıdır. Çünkü diş minesi çok özel bir doku çok sert bir doku olmasına rağmen aşınabilir. Mine dişlerin yüzeyini örten tabaka bunun altında daha zayıf olan dentin tabakası vardır. Dentin tabakasına inildiği zaman artık hassasiyetler ve problemler başlar.