ENDODONTİ

Kanal Tedavisi

Diş kökünün içerisinde, halk arasında ‘dişin siniri’ olarak bilinen, dişi besleyen bir damar-sinir paketi bulunmaktadır. Tedavi edilmemiş çürükler nedeniyle bu dokunun hasarlanması ve/veya iltihaplanması durumunda, dokunun uzaklaştırılıp, kök kanalının şekillendirilmesi, temizlenmesi ve ardından kanalın dolgu maddeleriyle doldurulması işlemine kanal tedavisi adı verilmektedir. Bazı durumlarda kanal tedavisinin başarısını arttırmak amacıyla lazer destekli tedaviler yapılabilmektedir.

Kök kanal tedavisi (endodonti olarak da adlandırılır), dişin pulpa olarak bilinen kan ve sinir kaynağının çürüme veya yaralanma yoluyla enfekte olması durumunda gerçekleştirilen tedavinin adıdır. Enfeksiyonun erken evrelerinde herhangi bir ağrı hissedilmeyebilir.

Bazı durumlarda, dişin rengi koyulaşabilir, bu da dişin canlılığını yitirdiği anlamına gelebilir. Böyle durumlarda kök kanal tedavisi gereklidir.

Günümüzde kanal tedavisinde kullanılan maddeler ve teknikler sayesinde kök ucundaki apselerin büyük çoğunluğu tedavi edilebilmekte ve böylelikle dişin çekilmesine gerek kalmamaktadır.

Kanal tedavisinin başarısı tedavi basamaklarının her birinin eksiksiz ve en iyi şekilde uygulanmasına bağlıdır. Kanalların doğru bir şekilde genişletilmesi, temizlenmesi ve doldurulması gerekir.

Kök Kanal Tedavisi Teknolojileri

Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler kanal tedavilerinin tam anlamıyla daha doğru, hızlı ve güvenli yapılmasını mümkün hale getirmiştir.

Root Apex Locator (Kök Ucu Tespit Cihazı)

VDW Gold Apex Locator her türlü kanal içerisinde işlev görebilen ve tam anlamıyla doğru sonuçlar veren, tedavi sırasında kanal boyu ölçümlerinde kullanılan tam otomatik bir cihazdır. VDW Gold Apex Locator’un hassas mikro işlemcisi sodyumhipklorit, tükürük, kan veya kağıt hamuru varlığında dahi doğru sonuçlar verebilir.

VDW Gold Reciproc Endomotor

VDW Gold Reciproc cihazı kanal preparasyonu sırasında kanalın temizlenmesi için kullanılan dönme hızı, kanal uzunluğu ve torkların ayarlanabildiği bir cihazdır. Endomotorun apex locator ile kombine çalışan tork kontrol sistemi tedaviyi yapan hekime daha güvenli ve daha doğru bir tedavi imkanı sağlar.