ESTETİK DOLGULAR: 

INLEY&ONLEY NEDİR?

Diş çürüğü tedavisinde yaygın olarak kompozit  veya metal dolgu materyalleri kullanılır. Ancak diş kaybının aşırı olduğu durumlarda daha dayanıklı olması ve estetik ihtiyaçları karşılaması açısından, porselen dolguları tercih ederiz. Inley ve onley olarak adlandırdığımız bu porselen dolgular, çürüğün temizlenmesini takiben ölçü alınarak laboratuvar ortamında hazırlanan dolgulardır.  Porselen kronlara benzer bir yapıştırma işlemiyle tedavi sonlandırılır.

Inley & Onley’lerin Avantajları Nelerdir?

Estetiktir

Güçlü bir yapıya sahiptir

Diş dokusu ile uyumu çok iyidir

KOMPOZİT LAMİNA (BONDİNG)

Rezin veneerler(kompozit laminalar), güzel bir gülümsemeyi oluşturmak için porselen veneerlere alternatif bir tedavi şeklidir. Estetik dolgu materyali olan kompozitlerden yapılmaktadırlar.

Rezin Veneerler Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Dişler arasındaki aralıkların kapatılmasında, kırık, çatlak dişler, renk bozukluklarında ve renk uyumu bozulmuş geniş dolgu varlığında uygulanabilir.

Dişte Preparasyon (Aşındırma) Yapmak Gerekir Mi?

Çoğunlukla preparasyona ihtiyaç yoktur.

Diş ile Nasıl Bağlantı Sağlanır?

Bonding adını verdiğimiz özel kimyasal bir sistemle bağlanır.

Dişe Bir Zararı Var Mıdır?

Hiçbir zararı yoktur.

Rezin Dişler Doğal Görünür Mü?

Deneyimli bir hekim tarafından yapılan restorasyonlar hem doğal hem de estetik bir görüntüye sahiptir.

Rezin Veneerlerde Renk Değişimi Olur Mu?

Sigara kullanımı, çay, kahve tüketimi gibi etkenlerle doğal dişlerimiz nasıl renkleniyorsa, rezin veneerler de bu dış etkenlerle renklenebilir. Ancak bu renklenmeler kolaylıkla giderilebilir. Cilası çok iyi yapılmış veneerlerin renklenmesi daha zordur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bazı durumlarda ön dişlerle çok sert yiyeceklerin yenmesi, koparılması önerilmez.

Bu Tedaviyi Herkes Yaptırabilir Mi?

Tırnak yeme, kalem ısırma, diş gıcırdatma gibi parafonksiyonel alışkanlıkları olmayan herkes bu tedaviyi yaptırabilir. Dişten aşındırmadan yapılabilmesi sebebiyle, özellikle gençlerde tercih edilen bir tedavidir.

Kullanım Süresi Ne Kadardır?

İyi bir bakımla uzun yıllar kullanılabilir. Ağız hijyenine dikkat edilmesi ve düzenli diş hekimi kontrolleriyle bu süreyi uzatmak mümkündür. Herhangi bir problem varlığında tamirleri oldukça kolaydır.

Yapılması Ne Kadar Sürer?

Yaklaşık 1-1,5 saatlik bir zaman diliminde işlem biter.  Diş yüzeyinden çok az ya da hiç aşındırma yapılmadan uygulanır . Diş rengine uygun estetik kompozit materyallerle çok kısa sürede ve minimal dokunuşlarla çok etkili sonuçlara ulaşılabilir. Genellikle tek seansta biten işlemlerdir.